Blog

Image Affilacja

Witam bardzo serdecznie!

Czym jest afiliacja?

Pojęcie afiliacji nieustannie przewija się w dyskusjach na temat zarabiania w Internecie. Tymczasem wciąż dla wielu osób prowadzących własne strony www lub blogi jest to temat egzotyczny, a przez to niesłusznie pomijany.

Niesłusznie, ponieważ sieci afiliacyjne mogą być znaczącym źródłem dochodu, zmieniającym blogowanie ze zwykłego hobby w pełnoprawną formę samozatrudnienia. Poniżej przybliżamy czym jest afiliacja, w jaki sposób rozliczane jest wynagrodzenie w sieci partnerskiej, a także na co zwracać szczególną uwagę na początku współpracy w ramach sieci afiliacyjnej.

Najważniejszy jest kontakt

Najprostszym wyjaśnieniem pojęcia afiliacji jest przetłumaczenie łacińskiego słowa, z którego się wywodzi. Affilatio oznacza dosłownie "przyłączenie w szeregi rodziny".

Oczywiście, pod kątem marketingowym relacje są znacznie bardziej okrojone niż te rodzinne, ale sedno pozostaje to samo: afiliacja sprowadza się do nawiązywania kontaktów i starannego ich pielęgnowania.

Zamiennym określeniem, jakiego często używa się w odniesieniu do afiliacji, jest partnerstwo.

Sieć partnerska

Jednym z najbardziej skutecznych mechanizmów sprzedażowych nie jest bynajmniej klasyczna reklama. Od lat prym wśród sprzedawców wiedzie polecenie. Sam pomyśl ile razy wybierając jakiś produkt lub usługę kierowałeś się przede wszystkim opinią rodziny, znajomych lub... zupełnie obcych osób, publikujących swoje zdanie w Internecie.

A teraz wyobraź sobie sieć powiązań, skupiającą reklamodawców (dysponującymi środkami na reklamę i chcącymi promować skutecznie swoje produkty lub usługi) i wydawców, mających do dyspozycji miejsce reklamowe (na przykład blog). Tak właśnie, w dużym uproszczeniu, wygląda afiliacja w marketingu.

Kto jest kim w sieci afiliacyjnej?

Wydawcami są wszelkiego rodzaju influencerzy funkcjonujący w Internecie. Influencerem określamy osobę, która publikuje treści w dowolnej formie (teksty na blogu, filmy na YouTube, czy zdjęcia lub wideo na Instagramie etc.), które mają wpływ na odbiorców – czyli mogą na przykład zachęcić ich do skorzystania z usług danej firmy.

Reklamodawcami są przedsiębiorstwa chcące sprzedawać swój produkt lub usługę w sieci. Problem w tym, że w codziennym szumie informacyjnym docieranie do wydawców może być dla reklamodawców ekstremalnie trudnym zadaniem.

W tym miejscu do akcji wkraczają sieci afiliacyjne.

Niezbędne ogniwo łańcucha

Sieci partnerskie są tym, co sprawia, że afiliacja jest skuteczna jako metoda sprzedażowa dla reklamodawcy, a jako metoda zarabiania dla wydawcy. To niezbędne ogniwo łańcucha łączące dwa poprzednie w całość.

Sieć afiliacyjna stanowi proste rozwiązanie klasycznego problemu blogera, który chce zarabiać na swojej działalności w sieci, a boi się utonąć w morzu formalności, które odbiera całą przyjemność z blogowania.

Profesjonalna sieć afiliacyjna oddaje w ręce sieciowego influencera potężny arsenał narzędzi: wygodną platformę sieciową z łatwym w obsłudze panelem użytkownika, support oferujący pomoc w kwestiach technicznych czy dotyczących strategii marketingowej, a także gotowe banery do umieszczenia na własnych stronach.

Nie wspominając o jasnych i przejrzystych metodach rozliczania. Co prowadzi nas do kolejnego zagadnienia...

Jak dokładnie wygląda zarabianie w sieci afiliacyjnej?

Nadawcy treści w Internecie nie mogą liczyć na gwarancję stałej, comiesięcznej pensji. Ich zarobki różnią się w zależności od ilości fanów odwiedzających ich stronę, ale przede wszystkim od ich zaangażowania – wydawca musi mieć "moc" przekonywania, aby reklamodawca mógł liczyć na dużą ilość kliknięć w baner przez użytkowników odwiedzających blog, na którym zamieszczona jest reklama.

Co do samego rozliczenia, istnieją trzy najpopularniejsze modele płatności.

Cost Per Action (CPA)

Model ten zakłada wypłacenie określonej z góry stawki za każdą pożądaną przez reklamodawcę akcję podjętą przez użytkownika na stronie wydawcy. Może to być na przykład kliknięcie w baner, zakup towaru, czy zapisanie się do newslettera.

Cost Per Lead (CPL)

W tym wypadku sednem sprawy nie jest bezpośrednia sprzedaż towaru, a pozyskanie tak zwanego "leada". Mianem tym określa się potencjalnego klienta, który wstępnie wyraża chęć skorzystania z usług reklamującej się firmy. Może to zrobić na przykład poprzez wypełnienie formularza z użyciem swoich danych kontaktowych, co umożliwi firmie dalszy kontakt i domknięcie procesu sprzedaży.

Cost Per Sale (CPS)

Jest to model, w którym zysk sprzedawcy jest uzależniony od ilości transakcji wykonanych przez klienta na stronie reklamodawcy. Istnieją dwie formy rozliczeń w tym modelu: procentowy lub kwotowy.

Czy afiliacja jest dla każdego?

Jeśli jesteś początkującym blogerem, który dopiero zaczyna budować swoją społeczność czytelników lub widzów, afiliacja może Ci się wydawać odległym celem. Tymczasem już na starcie powinieneś myśleć o tym, jak monetyzować swój ruch na stronie, choćby początkowo wydawał się niewielki.

Tym, na co powinieneś zwrócić jednak szczególną uwagę, jest dopasowanie reklam do treści zawartych na własnej stronie. Jeśli na co dzień publikujesz przepisy kulinarne, reklama nowej linii odzieży z oferty sklepu internetowego może okazać się dla Twoich odbiorców niezbyt interesująca, a to przełoży się na słabe wyniki klikalności w link afiliacyjny...

Ale z drugiej strony, sam znasz najlepiej swoich użytkowników. Pamiętaj, żeby przy wyborze reklam uwzględniać ich preferencje, a dzięki uczestnictwu w sieci afiliacyjnej Twoja działalność w sieci zacznie wkrótce przynosić dochody.

Im szybciej zaczniesz korzystać z możliwości, jaką dają programy partnerskie, tym szybciej dochody te zaczną dorównywać Twojej comiesięcznej wypłacie... by wkrótce ją zastąpić.

Tak jest, afiliacja to doskonały sposób na zerwanie z codzienną rutyną w pracy i rozpoczęciu zarabiania na tym, co lubisz najbardziej.

Lubisz przejrzyste zasady? Dołącz do ParPay!

Na początku wszystkie te informacje mogą wydawać się dość przytłaczające. Ale spokojnie, jesteśmy tu, żeby pomóc Ci rozkręcić na poważnie Twoją działalność w Internecie.

Stawiamy na przejrzystość zasad i pełne wsparcie w drodze od nudnej pracy do zarabiania na tym, co naprawdę Cię pasjonuje i sprawia satysfakcję.

Jeśli chcesz postawić pierwszy krok do tego celu, skontaktuj się z nami, pisząc na adres mailowy [email protected].