Jak zarabiać na afiliacji

Jak zarabiać na afiliacji

Marketing afiliacyjny nie jest niczym nowym. Na polskim rynku działa już od wielu lat, ale dopiero teraz zdobywa sobie większą popularność. Nie ma się co dziwić. W końcu afiliacja jest łatwo dostępnym rozwiązaniem, które może przynieść naprawdę wysokie przychody.

Co to jest afiliacja?

Afiliacja to taki model zarabiania w sieci, w którym wydawca udostępnia na swojej stronie www materiały reklamowe reklamodawcy i otrzymuje wynagrodzenie za wygenerowanie określonej akcji ze strony klienta. Może to być na przykład sprzedaż w sklepie internetowym, założenie konta bankowego (programy afiliacyjne banków) lub pozyskanie danych kontaktowych.  

Metody rozliczeń w afiliacji

Wydawca może być wynagradzany za różne działania, jednak w Polsce największą popularnością cieszą się dwa modele: 

  • CPS (Cost Per Sale) – wynagrodzenie za sprzedaż
  • CPL – wynagrodzenie za lead, czyli zostawienie danych kontaktowych 

Kto może zarobić na afiliacji?

Do sieci afiliacyjnej może dołączyć w zasadzie każdy, kto posiada miejsce w Internecie do umieszczania reklam (wystarczy np. konto na Facebooku lub Twitterze, aby móc polecać jakieś produkty). Sieci afiliacyjne dostarczają szereg narzędzi, które mogą wykorzystać blogerzy, użytkownicy mediów społecznościowych czy też serwisy rabatowe. Wybór jest tak duży, że każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla swojej działalności. 

Od czego zacząć zarabianie w internecie?

Zarabiać na swojej stronie internetowej można na dwa sposoby, poprzez dołączenie do programu afiliacyjnego bezpośrednio na stronie wybranej firmy i polecanie jej produktów lub rozpoczęcie współpracy z siecią afiliacyjną. Na korzyść sieci afiliacyjnej przemawia przede wszystkim fakt, że gromadzi ona kilkadziesiąt czy nawet kilkaset różnych programów z wielu branż w jednym miejscu. Jeśli więc zależy Ci na współpracy z wieloma reklamodawcami, to dołączenie do sieci afiliacyjnej może okazać się dobrym wyborem. Sieć afiliacyjna dostarcza również szereg narzędzi, kodów rabatowych czy informacji i wyprzedażach. 

Aby zostać wydawcą, wystarczy zarejestrować się w wybranej sieci afiliacyjnej. Po wypełnieniu krótkiego formularza rejestracji i zalogowaniu się do panelu wydawcy, otrzymasz listę dostępnych programów partnerskich, łącznie z proponowanym wynagrodzeniem za polecenie produktu. Przy wyborze sieci warto zdecydować się na taką, która proponuje nam szeroką ofertę programów afiliacyjnych.

Po wybraniu odpowiedniej oferty należy dobrać narzędzie, które wykorzystamy do promocji produktu oraz umieścić reklamę w wybranym miejscu w sieci. Tak naprawdę każda forma dystrybucji treści może przynieść nam dodatkowe przychody. Niezwykle ważne w tym przypadku jest określenie, w jakiej formie i jakiej jakości content oferujemy naszym czytelnikom. Dzięki temu możemy mieć pewność, że właściciele firm sami do nas przyjdą i zaproponują nam współpracę. To pozwoli nam zbudować aktywną społeczność, która nie tylko będzie szukać inspiracji na Twojej stronie internetowej, ale też potraktuje Cię jako eksperta.

Jak zostać reklamodawcą?

W tym przypadku możesz sam zgłosić się do sieci afiliacyjnej lub poszukać wydawców na własną rękę. Za pierwszym sposobem przemawia przede wszystkim argument, że jest on znacznie szybszy i łatwiejszy. 

Jeśli zdecydujesz się na dołączenie do sieci afiliacyjnej jako reklamodawca, na początku powinieneś zintegrować swój serwis z wybraną siecią partnerską, uruchomić program afiliacyjny i czekać na zainteresowanych wydawców (np. blogerów). Dużą zaletą sieci afiliacyjnej jest też możliwość natychmiastowego dołączenia każdego zainteresowanego wydawcy do naszego programu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *